Tło Beskid Niski

Beskid Niski

Artykuły

Przejdź na mapę oferta kontakt

Ziemia Łemków

19.03.2017

Beskid Niski można nazwać historyczną krainą Łemków, która zachwyca pięknem wzgórz, setkami przydrożnych kapliczek, starych cerkwi, cmentarzy i opuszczonych wsi. Najniższa i rozległa część Beskidów ciągnie się od Przełęczy Tylickiej po Łupkowską. Na wschodzie graniczy ona z Bieszczadami, natomiast na zachodzie z Beskidem Sądeckim. Kraina ta była dawno temu ziemią Łemków, silnej i odrębnej grupy etnicznej pochodzenia rusińskiego. Posiadali oni własny język, obyczaje i prawosławne obrządki religijne z własnymi lokalnymi zabarwieniami.

Społeczność ta głównie z powodu przymusowych przesiedleń została rozproszona w wyniku działań wojennych w trakcie II Wojny Światowej. Łemków oskarżano albowiem o wspieranie akcji ukraińskiej rebelii wywołanej przez UPA. W aktualnych czasach w Polsce żyje około 6 tys. Łemków, z czego zaledwie 600 na ziemiach swoich przodków.

Na szczęście pozostawili oni po sobie świadectwo rozrastającej się niegdyś kultury i społeczności. Turyści zobaczą tu wiele drewnianych cerkwi, które niegdyś były centrum łemkowskich wiosek, miejscem gdzie toczyło się życie religijne i kulturalne mieszkańców. Cerkwie te zaliczane są do zabytków klasy zero. Dziś odnaleźć tu można ślady gospodarstw – wypalone fundamenty, stare sady, barcie w których nadal mieszkają pszczoły, zarośnięte cmentarze czy tysiące charakterystycznych przydrożnych, nieraz nawet dwustuletnich kapliczek. A wszystko to na tle przepięknych krajobrazów wzgórz, górskich potoków oraz łąk. Ta wspaniała kraina zachęca do górskich wycieczek pieszych, konnych i rowerowych, warto albowiem odkryć Łemkowszczyznę.