Beskid Niski można nazwać historyczną krainą Łemków, która zachwyca pięknem wzgórz, setkami przydrożnych kapliczek, starych cerkwi, cmentarzy i opuszczonych wsi. Najniższa i rozległa część Beskidów ciągnie się od Przełęczy Tylickiej po Łupkowską. Na wschodzie graniczy ona z Bieszczadami, natomiast na zachodzie z Beskidem Sądeckim. Kraina ta była dawno temu ziemią Łemków, silnej i odrębnej grupy etnicznej pochodzenia rusińskiego. Posiadali oni własny język, obyczaje i prawosławne obrządki religijne z własnymi lokalnymi zabarwieniami.
Społeczność ta głównie z powodu przymusowych przesiedleń została rozproszona w wyniku działań wojennych w trakcie II Wojny Światowej. Łemków oskarżano albowiem o wspieranie akcji ukraińskiej rebelii wywołanej przez UPA. W aktualnych czasach w Polsce żyje około 6 tys. Łemków, z czego zaledwie 600 na ziemiach swoich przodków.
Na szczęście pozostawili oni po sobie świadectwo rozrastającej się niegdyś kultury i społeczności. Turyści zobaczą tu wiele drewnianych cerkwi, które niegdyś były centrum łemkowskich wiosek, miejscem gdzie toczyło się życie religijne i kulturalne mieszkańców. Cerkwie te zaliczane są do zabytków klasy zero. Dziś odnaleźć tu można ślady gospodarstw – wypalone fundamenty, stare sady, barcie w których nadal mieszkają pszczoły, zarośnięte cmentarze czy tysiące charakterystycznych przydrożnych, nieraz nawet dwustuletnich kapliczek. A wszystko to na tle przepięknych krajobrazów wzgórz, górskich potoków oraz łąk. Ta wspaniała kraina zachęca do górskich wycieczek pieszych, konnych i rowerowych, warto albowiem odkryć Łemkowszczyznę.